RAJAPACK Danmark støtter LULU i anledning af den internationale dag for afskaffelse af vold mod kvinder.
Hvert år den 25. november markerer RAJA Group den internationale dag for afskaffelse af vold mod kvinder – en dag, der sætter fokus på en alvorlig og vedvarende menneskerettighedsudfordring. For os i RAJA er det ikke blot en mærkedag, men en anledning til at handle og bakke op om en vigtig sag.
Som en del af den fælles internationale indsats deltager medarbejdere på tværs af koncernen hvert år i en pedometer challenge, hvor vi går sammen for at nå et fælles mål. Når målet nås, udløser det støtte fra RAJA-Danièle Marcovici Foundation til projekter, der hjælper kvinder i udsatte positioner. I 2024 førte kampagnen til støtte til en række organisationer, der arbejder mod vold mod kvinder i flere lande.
Lokal støtte som del af et globalt fællesskab
Ud over den internationale indsats opfordres alle RAJAPACK-selskaber til også at støtte en lokal organisation.
I år har RAJAPACK Danmark valgt at støtte LULU – et landsdækkende fællesskab for kvinder, der lever eller har levet med partnervold.
LULU tilbyder både fysiske mødesteder og digitale fællesskaber, så kvinder kan få støtte uanset tid, sted og livssituation.

Hvorfor LULU?
LULU gør en vigtig forskel for kvinder, der har brug for støtte til at bearbejde erfaringer med partnervold og skabe et liv uden vold. Organisationen arbejder ud fra værdierne fællesskab, forskellighed og forandring og møder kvinder med respekt, nysgerrighed og en helhedsorienteret forståelse for de spor, vold kan sætte.
Organisationen blev grundlagt i 2017 som Projekt Q-Værk, og skiftede i 2025 navn til LULU, for at markere udviklingen fra lokalt initiativ til et stærkt, landsdækkende fællesskab for et liv uden vold.
Vi er stolte af at støtte LULU og deres vigtige arbejde – og af at være en del af en indsats, der både rækker ud i verden og ind i vores eget lokalsamfund.
Sammen gik – og går – vi for alle dem, der har brug for det.



